W niedzielę 28 maja 2023 r. zapraszamy na Marsz dla Życia i Rodziny. Jest organizowany w całej Polsce pod hasłem „Dzieci Przyszłością Polski”.

– Spotkajmy się tego dnia jak najliczniej, aby wspólnie afirmować życie i rodzinę. Aby pokazać całej Polsce, że nie ma nic cenniejszego niż szczęśliwa, zdrowa rodzina, oparta na nierozerwalnym związku kobiety i mężczyzny otwartych na posiadanie dzieci.  Ale także aby przekonywać o niezbywalnej godności każdego życia – nawet tego najmniejszego czy chorego” – podaje Centrum Życia i Rodziny, wieloletni organizator i koordynator Marszów dla Życia i Rodziny. Organizatorzy podkreślają, że w tym roku wszystkie Marsze przejdą pod wspólnym hasłem: „Dzieci Przyszłością Polski”.

– Chcemy w ten sposób zwrócić uwagę na bardzo trudną sytuację demograficzną w Polsce i fakt, że w minionym roku w naszym kraju urodziło się najmniej dzieci od czasów II wojny światowej. W 2022 roku w Polsce na świat przyszło zaledwie 305 tys. dzieci. Utrzymanie tego trendu będzie oznaczało, że już za ok. 80 lat, Polska będzie liczyła zaledwie 21 mln obywateli – wskazuje Paweł Ozdoba, prezes Centrum Życia i Rodziny.

Organizatorzy podkreślają, że współczesne wzorce kulturowe zniechęcają młodych ludzi do posiadania dzieci. Poświęcenie, oddanie i rezygnacja z wielu życiowych przyjemności stają się mało atrakcyjne w zestawieniu z lansowanym przez współczesną „kulturę” wzorem życia bez zobowiązań. „Współczesne wzorce kulturowe nie sprzyjają decyzji o potomstwie, a za to coraz częściej wiążą posiadanie dzieci jedynie z trudem wychowawczym, ogromnymi kosztami i ograniczeniami rozwoju osobistego i zawodowego. Nie wspominając już o antynatalistycznych ideologiach, zgodnie z którymi każde kolejne dziecko to śmiertelne zagrożenie dla planety” – czytamy w komunikacie Centrum Życia i Rodziny.

Organizatorzy wskazują również, że tegoroczne hasło Marszów można rozumieć także w innym kontekście – nie tylko demograficznym. „Dzieci Przyszłością Polski” może być również rozumiane jako konieczność zwrócenia uwagi na szereg niebezpieczeństw ideologicznych, a także cyfrowych, czyhających dziś na dzieci niemalże na każdym kroku. Hasło ma wobec tego zachęcać do bycia aktywnym i świadomym rodzicem.

Program Marszu w Lublinie:

14:30 Część artystyczna: występy dzieci i młodzieży „Scena Pełna Życia” – Dziedziniec KUL (Al. Racławickie 14). W programie:

– Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej.

– Dzieci z Przedszkola Nr 7 im. Marii Kownackiej w Świdniku.

– Piotr Selim i Chór Berylio z Zespołu Szkół Nr 13 pod dyrekcją Pani Anny Wąsak

– Orkiestra Dęta z Gminy Mełgiew pod dyrekcją Rafała Maruszaka

16:00  Wymarsz pod przewodnictwem Ks. Biskupa Józefa Wróbla z Dziedzińca KUL do Katedry Lubelskiej ulicami: Al. Racławickie, Krakowskie Przedmieście i Królewska.

17:00 Uroczysta Msza Święta w Katedrze Lubelskiej pod przewodnictwem Ks. Biskupa Adama Baba.

 

Serdecznie zapraszamy całe rodziny, dzieci, młodzież i dorosłych, jak również przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej, uniwersytetów, pracowników szpitali, szkół, grupy modlitewne oraz wszystkich, którzy chcą dać świadectwo troski o współczesną rodzinę, która  szczególnie potrzebuje modlitwy i wsparcia.

MARSZ DLA ŻYCIA I RODZINY w LUBLINIE – 28 maja 2023 r.

Post navigation